[email protected]      +90 (0262) 641 34 29

Mantolama İşlemleri Gebze

Isı Yalıtımı – Mantolama Nedir?

Isı yalıtımında en çok uygulanan sistem Mantolama sistemidir. Neredeyse ısı yalıtımı ve mantolama kelimelerin son yıllarda eş anlamlı hale gelmiştir. Mantolama yapılan mekânlarda, ısı transferini en aşağı seviyelere çekerek iç mekânların, dış soğukluk ve sıcaklıklardan en az oranda etkilenmesini sağlanmaya çalışılır. Özellikle kış ayları için çok fazla tercih edilen bu yöntem iç kısmın yani evlerinizin ve ofislerinizin daha sıcak olmasını sağlayarak size ısıdan dolayı bir avantaj sağlamış olur. Peki, her mantoma yapılan bina için bu geçerli midir diye sorarsanız cevabımız tabi ki hayır olacaktır. Kullanılan malzeme ve uzman eller bu işte çok etkilidir. Eğer sağlam ve gerçek bir etki görmek istiyorsanız bu işi mutlaka bir bilene yaptırmanız gerekir.

Bir diğer adı da ısı yalıtımı olan bu teknik aslında tüm Avrupa ülkelerinde çok uzun zamandır zaten uygulanmaktadır. Türkiye de ise artık yavaş yavaş her evin yaptırmaya başlandığı ve nerede ise olmazsa olmazların arasına giren bir sistemi oluşturuyor. Özellikle 2000 yılından sonra yeni yapılan tüm evlerde bu yöntemin kullanılması da zorunlu hale getirilmiş ve böylelikle Türkiye genelinde çok mantıklı ve olması gereken bir çalışma başlatılmıştır. Yaptırdığınız doğru ısı yalıtımı evlerinizde yüzde 5o ye kadar bir avantaj sağlamış oluyor ve dolayısı ile yaptırırken harcadığınız mantolama masrafının kat be katını yıllar içinde geri almış oluyorsunuz. Eğer sadece dış cephede değil, çatı kısmında da bu izolasyonu yaptırdıysanız bu oran çok daha fazla artış gösterebilir.

Mantolama uygulaması oldukça hassas ve özenli yapılmalıdır. Yapım aşamasının zahmetli olması sadece uzmanların yapabileceği bir iş olanağını oluşturuyor. Bu sebeple sizlerde size fiyat veren herkesle değil, gerçekten etki sağlayacağınıza emin olacağınız adresler ile çalışmalısınız.

Doğru Isı Yalıtımı

Binalarda ısı yalıtımını sağlamak amacıyla önerilen duvarların içeriden yalıtımı veya sandviç duvar sistemi gibi yöntemlerle, ısı köprülerinin engellenmesi mümkün değildir. Oysa, Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri, hem duvar elemanlarının oluşturduğu yüzeyleri hem de kolon, kiriş vb. betonarme alanları yalıtarak, ısı köprülerini ortadan kaldırır ve yalıtımdan en etkin netice alınmasını sağlar. Böylece daha az enerji ile istenilen konfor şartlarına ulaşabilir. Ayrıca, Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri, yapı bileşenlerinde ısıl farklılıklarından oluşabilecek genleşme ve büzülme gibi fiziksel değişimleri önler. Duvar kesintindeki gerilmeleri, çatlakları, korozyon vb. yapı hasarlarını engelleyerek daha güvenli ve uzun ömürlü binalar oluşturur. Tüm bu etkenlerden dolayı mantolama binalar için oldukça gerekli bir sistemdir.

Dış Cephe Isı Yalıtımının Avantajları

 • Isı kaybını önemli ölçüde azaltarak %50’ye varan enerji tasarrufu sağlar.
 • Ekonomiktir. 2-3 yıl içerisinde yatırım maliyetini karşılar.
 • Bina cephesinde hem ısı, hem su yalıtımı sağlar.
 • Dıştan uygulanan bir yalıtım yöntemi olduğu için; ısı köprüleri oluşmasını engeller, binanın dış kabuğunu yıpranmalardan korur.
 • Betonarme elemanların korozyona maruz kalmasını önler.
 • Kışın soğuktan, yazın aşırı sıcaktan korur.
 • Bina iç kısımlarındaki yoğuşmayı ve rutubeti önleyerek iç yüzey boyasını korur, konforlu bir iç ortam sağlar.
 • Isıtma ve soğutmanın daha az enerji harcayan, daha ekonomik cihazlarla yapılmasını sağlar.
 • Bünyesine su almaz, buhar geçirgenliği yüksektir.
 • Binanıza yeni bir görünüm kazandırır.
 • Kullanım ömrü bina ömrüyle eşittir.
 • Hızlı uygulanır ve çevreye zarar vermez.

Dış Cephe Isı Yalıtımı Uyguladığımız Bazı Çalışmalarımız

Daha Fazla Bilgi İçin Lütfen İletişime Geçin

Marmara yapı inşaat ve mantolama ekimi olarak devam eden veya yeni bitmiş projelerimiz hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.

 • Isı Yalıtımı Dış Cehpe Mantolama
 • Söve imalatı ve Satışı
 • Kaba Sıva, Alçı, Boya işlemleri
  Hakkımızda

Marmara Yapı İnşaat ve Mantolama Gebze’de izolasyon konusunda çözüm merkezi olarak, dış cephe malzemeleri satış ve uygulamasında... >>

  Referanslarımız
  Adres
  Marmara Yapı İnşaat ve Mantolama

Gaziler Mah. Issıkgöl Cad. No:42
Mutlukent Yolu Üzeri
41400 Gebze, Kocaeli

  İletişim

Tel +90 539 810 56 21
E-Posta : [email protected]
Hafta içi ve Hafta sonu : 08:00 - 18:00